LIST: All the Filipino SEA Games medalists

0
157


The gold-winning performances by Kim Mangrobang and Nikko Huelgas proved that Filipinos have the region’s best triathletes. Pool photo

Competition in the Southeast Asian Games in Kuala Lumpur began days before the opening ceremonies on August 19, with the Philippine sepak takraw and archery teams picking up the national team’s first medals.

After nearly half a month of events, bouts, games and races, the Filipinos bagged 24 gold, 33 silver and 64 bronze medals.

Here are all the medals broken down by day:

Aug 16, Wednesday (0-1-1)

Silver (1)

  • Sepak takraw, men’s chin lone (John-John Bobier, Rhemwil Catana, Emmanuel Escote, Ronsited Gabayeron, Joeart Jumawan, John Carlo Lee, John Jeffrey Morcillos, Regie Pabriga and Alvin Pangan)

Bronze (1)

  • Archery, individual compound (Paul dela Cruz)

August 17, Thursday (0-1-2)

Bronze (1)

  • Archery, men’s team compound event (Earl Yap, Joseph Benjamin Vicencio and Paul dela Cruz)

August 18, Friday (no medals)

Mary Joy Tabal won the country’s first gold medal in the SEA Games in Kuala Lumpur. Pool photo

August 19, Saturday (1-1-2)

Gold (1)

August 20, Sunday (1-2-2)

Silver (1)

  • Archery, women’s individual recurve (Nicole Tagle)

August 21, Monday (3-6-6)

Gold (2)

  • Men’s triathlon (Nikko Huelgas)
  • Women’s triathlon (Kim Mangrobang)

Silver (4)

  • Fencing, women’s individual foil (Samantha Catantan)
  • Men’s triathlon (John Chicano)
  • Wushu, women’s optional taijian (Agatha Wong)
  • Women’s triathlon (Claire Adorna)

Bronze (4)

  • Archery, men’s team recurve (Florante Matan, Gabriel Moreno and Mark Javier)
  • Archery, womens’ team recurve (Nicole Marie Tagle, Mary Queen Ybanez and Kareel Meer Hongitan)
  • Fencing, women’s individual foil (Maxine Esteban)
  • Sepak takraw, women’s regu (Rizalyn Amolacion, Mary Ann Lopez, Jean Marie Sucalit, Kristel Karloman and Lhaina Lhiell Mangubat)

August 22, Tuesday (8-11-12)

Gold (5)

Silver (5)

  • Fencing, women’s individual epee (Hanniel Abella) 
  • Fencing, men’s individual foil (Nathaniel Perez)
  • Karate, men’s kumite under-60 kilograms (Jayson Macaalay)
  • Karate, men’s kumite under-67 kilograms (Rexor Tacay)
  • Men’s 100-meter sprint (Eric Cray)

Bronze (5)

  • Fencing, women’s individual epee (Harlene Raguin)
  • Karate, women’s kumite under-50 kilograms (Junna Tsukii)
  • Karate, men’s kata (James Delos Santos)
  • Table tennis, men’s singles (Richard Gonzales)
  • Women’s javelin throw (Evalyn Palabrica)
  • Women’s backstroke (Roxanne Ashley Yu)
Kaitlin de Guzman won 3 medals in gymnastics, including the gold in women’s uneven bars. Pool photo

August 23, Wednesday (10-15-20)

Gold (2)

  • Men’s 200-meter sprint (Trenten Beram)
  • Men’s decathlon (Aries Toledo)

Silver (4)

  • Gymnastics, women’s floor exercise (Kaitlin de Guzman)
  • Karate, men’s kumite, under 55 kilograms (John Paul Bejar)
  • Men’s 800-meter run (Marco Vilog)
  • Men’s triple jump (Harry Diones)

Bronze (8)

  • Gymnastics, men’s vault (Reynald Capellan)
  • Gymnastics, women’s balance beam (Kaitlin de Guzman)
  • Karate, women’s kumite under 55 kilograms (Mae Soriano)
  • Men’s hammer throw (Arniel Ferrera)
  • Squash, women’s doubles (Jemyca Aribado and Yvonne Alyssa Dalida)
  • Women’s 50m butterfly (Jasmine Alkhaldi) 
  • Women’s 100 freestyle (Jasmine Alkhaldi)
  • Women’s 4×200 (Jasmine Alkhaldi, Nicole Oliva, Nikki Pamintuan and Rosalee Santa Ana)

August 24, Thursday (15-18-31)

Gold (5)

  • Boxing, 75 kilograms (Eumir Felix Marcial)
  • Boxing, 81 kilograms (John Marvin)
  • Ice hockey (Javier Alfonso Cadiz, Jose Inigo Canton Cadiz, Joshua Carino, Jorell Crisostomo, John Steven Fuglister, Francois Emmanuel Gautier, Benjamin Jorge Imperial, Gianpietro Iseppi, Lenard Rigel Lancero II, Carl Michael Montano, Georgino Orda, Daniel Pastrana, Jan Aro Regencia, Miguel Alfonso Relampagos, Paul Gabrel Sanchez, Julius Frederick Santiago, Miguel Serrano, Carlo Martin Sison Tenedoro, Paolo Spafford and Patrick Russel Syquiatco)
  • Lawn bowls, men’s fours event (Emmanuel Portacio, Ronald Lising, Leoncio Carreon Jr. and Curte Robert Guari )
  • Men’s 400-meter run (Trenten Beram)

Silver (3)

  • Boxing, 56 kilograms (Mario Fernandez)
  • Lawn bowls, women’s fours (Nancy Toyco, Nenita Tabiano, Marisa Baronda and Sharon Hauters)
  • Squash, women’s jumbo doubles (Jemyca Aribado and Yvonne Alyssa Dalida)

Bronze (11)

  • Billiards, men’s pool 9-ball doubles (Dennis Orcollo and Warren Kiamco)
  • Boxing, 52 kilograms (Ian Clark Bautista)
  • Boxing, 64 kilograms (Charly Suarez)
  • Bowling, women’s team of 5 (Marian Lara Posadas, Krizziah Tabora, Marie Alexis Sy, Dyan Coronacion and Maria Liza Del Rosario)
  • Golf, women’s individual stroke play (Lois Kaye Lo Go) 
  • Karate, women’s team kumite (Erica Celine Samonte, Junna Tsukii, Kimverly Madrona and Mae Soriano)
  • Men’s long jump (Janry Ubas)
  • Men’s 1,500-meter run (Mervin Guarte)
  • Shooting, women’s 50-meter rifle prone individual (Amparo Teresa Acuna)
  • Squash, mixed doubles (David William Pelino and Robert Garcia)
  • Squash, men’s jumbo doubles (Robert Andrew Garcia and David William Pelino)

August 25, Friday (15-21-36)

Silver (3)

  • Women’s 100-meter breaststroke (James Deiparine) 
  • Tennis, men’s doubles (Ruben Gonzales and Francis Casey Alcantara)
  • Lawn bowls, women’s triples (Rosita Bradborn, Vilma Greenlees, and Hazel Jagonoy)

Bronze (5)

  • Men’s 4×100-meter relay (Eric Cray, Anfernee Lopena, Archand Christian Bagsit and Trenten Beram)
  • Men’s javelin throw (Melvin Calano)
  • Women’s long jump (Marestella Sunang)
  • Women’s 4×100-meter relay (Kayla Richardson, Zion Rose Nelson, Eloisa Luzon and Kyla Richardson)
  • Tennis, women’s doubles (Katharina Lehnert and Denise Dy)
Jasmine Alkhaldi shows the four bronze medals she won in the Kuala Lumpur SEA Games. Instagram

August 26, Saturday (18-25-47)

Gold (3)

  • Judo, women’s 63 kilograms (Kiyomi Watanabe)
  • Men’s basketball (Baser Amer, Carl Bryan Cruz, Kevin Ferrer, Raymar Jose, Kobe Paras, Ray Parks Jr., Von Pessumal, Kiefer Ravena, Troy Rosario, Christian Standhardinger, Mike Tolomia, Almond Vosotros)
  • Taekwondo, men’s poomsae (Rodolfo Reyes Jr., Dustin Jacob Mella and Raphael Enrico Mella)

Silver (4)

  • Equestrian, show jumping team (Antoinette Leviste, Joker Arroyo, Colin Syquia and Sophia Chiara Amor)
  • Lawn bowls, men’s pairs (Pancho Marcelito and Angelo Morales)
  • Men’s 50-meter breaststroke, (James Deiparine)
  • Tennis, women’s singles (Clarice Patrimonio)

Bronze (11)

  • Cycling, men’s BMX (Daniel Caluag)
  • Judo, men’s under 66 kilograms (Shugen Nakano)
  • Judo, men’s under 73 kilograms (Keisei Nakano)
  • Lawn bowls, women’s pairs (Bruce Asuncion and Annie Knight)
  • Men’s 110-meter hurdles (Clinton Bautista)
  • Men’s 4×400-meter relay (Edgardo Alejan Jr., Michael Del Prado, Archand Christian Bagsit and Aries Toledo)
  • Taekwondo, men’s individual poomsae (Rodolfo Reyes Jr.)
  • Taekwondo, women’s team poomsae (Rinna Babanto, Juvenile Faye Crisostono and Jocel Lyn Ninobla)
  • Tennis, mixed doubles (Ruben Gonzales and Denise Dy)
  • Wakeboarding, men’s individual (Mark Griffin)
  • Women’s 200-meter freestyle (Jasmine Alkhaldi)
Carlo Biado celebrates winning the gold medal in men’s 9-ball singles. Pool photo

August 27, Sunday (22-28-55)

Gold (4)

Silver (3)

  • Billiards, women’s 9-ball singles (Rubilen Amit)
  • Ice skating, men’s individual free skating (Michael Martinez)
  • Taekwondo, men’s kyorugi under 68 kilograms (Arven Alcantara)

Bronze (8)

  • Billiards, men’s 9-ball singles (Johann Chuz)
  • Gymnastics — rhythmic, women’s group, single apparatus — 5 hoops (Katrina Loretizo, Marian Nicolle Medina and Shieldannah Sabio)
  • Judo, women’s under 78 kilograms (Sydney Sy)
  • Ice skating, women’s individual free skating (Allison Perticheto)
  • Lawn bowls, men’s singles (Elmer Abatayo)
  • Sailing, men’s international 470 (Lester Troy Tayong and Emerson Villena)
  • Sepak takraw, men’s double (Jason Huerte, Rheyjey Ortouste and Mark Joseph Gonzales
  • Taekwondo, women’s kyorugi under 62 kilograms (Pauline Lopez)

August 28, Monday (23-30-57)

Gold (1)

  • Equestrian, show jumping individual (Colin Syquia)

Silver (2)

  • Sailing, men’s RS one windsurfing (Geylord Coveta)
  • Taekwondo, women’s kyorugi under 53 kilograms (Rhezie Aragon)

Bronze (2)

  • Squash, men’s singles (Robert Andrew Garcia)
  • Squash, women’s singles (Jemyca Arbado)
Dines Dumaan bagged a gold medal in pencak silat on Tuesday, the Philippines’ 24th and last title in these SEA Games. Pool photo

August 29, Tuesday (24-33-64)

Gold (1)

  • Pencak silat, men’s tanding Class A 45 to 50 kilograms (Dines Dumaan)

Silver (3)

  • Sepak takraw, men’s regu team (Jason Huerte, Mark Joseph Gonzal, Ortouste Rheyjey Cabogoy, Rhemwil Catana and Ronsited Gabayeron)
  • Squash, men’s team (Robert Garcia, Reymark Begornia and David Pelino)
  • Taekwondo, women’s kyorugi under 73 kilograms (Kristie Elaine Alora)

Bronze (7)

  • Muay, men’s 60 to 63.5 kilograms (Ryan Jakiri)
  • Pencak silat, men’s tanding Class I 85 to 90 kilograms (Juryll Del Rosario)
  • Pencak silat, men’s tanding Class D 60 to 65 kilograms (Jefferon Rhey Loon)
  • Pencak silat, men’s tanding Class C 55 to 60 kilograms (Rikrod Ortega)
  • Pencak silat, women’s tanding Class A 45 to 50 kilograms (Princesslyn Enopia)
  • Squash, women’s team (Isabelle Gotuaco, Jemyca Aribado, Joan Arebado, and Yvonne Alyssa Dalida
  • Taekwondo, men’s kyorugi under 63 kilograms (Francis Aaron Agojo)

For more sports coverage, visit the ABS-CBN Sports website.



All Credit Goes There : Source link

Comments

comments